Kategoria: Nowości Data: 2017-07-05

Magnez w diecie – dlaczego jest taki ważny?

Jednym ze składników, którego niedobór w organizmie wywołuje bardzo duże szkody, jest magnez. Pierwiastek ten uczestniczy w przebiegu wielu funkcji życiowych, takich jak prawidłowe wzmocnienie kości (w tym zębów), synteza białek, odpowiednie przewodzenie nerwowe czy regulacja kurczliwości mięśni. Magnez w diecie odpowiada również za poprawny przebieg wielu reakcji hormonalnych oraz enzymatycznych, a także za efektywny metabolizm energetyczny. Skutki niedoboru magnezu są więc bardzo poważne i mogą negatywnie wpływać na większość procesów zachodzących w ciele. Prócz tego magnez w diecie powinien być przyjmowany przez osoby narażone na długotrwały stres oraz te, które mają problemy z układem naczyniowym – magnez bowiem przyczynia się do zmniejszenia pobudliwości komórek nerwowych, a także przeciwdziała powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jakie są jeszcze skutki niedoboru magnezu?

Przyczyny i skutki niedoboru magnezu

Jedną z głównych przyczyn niedoboru magnezu jest jego niska podaż do organizmu z produktów spożywczych – czyli tego, co jemy na co dzień. Właśnie dlatego u każdego zdrowego człowieka magnez w diecie powinien być obecny i dostarczany w wymaganych dawkach (tj. około 260 mg na dobę u kobiet i 330 mg na dobę u mężczyzn). Ponadto przyczynami niedoboru magnezu w organizmie są: jego zła wchłanialność (upośledzenie tej funkcji organizmu), długotrwałe odczuwanie stresu, picie zbyt dużej ilości kawy i herbaty z zawartością kofeiny, która „wypłukuje” magnez z organizmu oraz nadmierne spożycie płynów i przebyte choroby (zwłaszcza w towarzystwie biegunki). Skutki niedoboru magnezu są bardzo liczne i często niebezpieczne: od nadpobudliwości nerwowej i zwiększonej częstotliwości skurczów mięśni oraz zaburzenia snu (nawet bezsenność), poprzez zwiększoną łamliwość kości prowadząco do osteoporozy, a także pogarszający się stan włosów, paznokci i skóry, aż po zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i widzenia oraz depresję. Jak uzupełnić magnez w diecie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niedoboru? Prócz dbania o mniejszy poziom stresu i ograniczenie picia kawy i herbaty, zaleca się oczywiście jeść produkty bogate w magnez.

Jak uzupełnić magnez w diecie?

Wiele osób, które chcą uzupełnić magnez w diecie nie wie, w jakich produktach jest magnez. Niezwykle bogatym źródłem tego pierwiastka jest czekolada gorzka (zawiera aż 165 mg magnezu w 100 g), morele suszone (60 mg magnezu w tej samej ilości produktu), orzechy włoskie (158 mg pierwiastka na 100 g produktu), rodzynki (wartości odżywcze to 32 mg magnezu na 100 g produktu), amarantus ekspandowany (zawiera aż 248 mg magnezu na 100 g produktu), żurawina suszona (zawiera niewiele magnezu na 100 g produktów – jedynie 5 mg, ale właściwości żurawiny wzmacniają odporność, która przy niedoborach magnezu jest znacznie osłabiona), płatki owsiane (właściwości to 159 mg magnezu na 100 g produktu) oraz pestki dyni (właściwości tych niepozornych ziarenek pod względem uzupełniania magnezu w diecie są nieocenione – pestki zawierają aż 262 mg na 100 g produktu). Marka MojeMusli dostrzegła problem konsumentów związany z niedoborem magnezu w diecie stworzyła prawdziwie innowacyjną, śniadaniową kompozycję, zawierającą wszystkie powyższe składniki – to Musli Bomba Mg, czyli niezwykle bogate źródło magnezu w diecie. Porcja tej mieszanki musli pokrywa jego dzienne zapotrzebowanie, więc możesz cieszyć się pysznym, energetycznym śniadaniem, które wesprze Twoją koncentrację i doda Ci sił na cały dzień!